První písemná zmínka

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1344, kdy byly v popisu pražské diecéze uvedeny jako ves přifařená k vlašimské farnosti. Počátkem 15. století náležely Pavlovice pánům z Lipna, do roku 1420 náležely Pavlovice klášteru klarisek v Praze.

Když skončily husitské války, získal ves Mikuláš Trčka jako jednu z vesnic zabavených v husitských dobách římskokatolické církvi. K vlašimskému panství připadly Pavlovice roku 1442 s majitelem Mikulášem Trčkou st. z Lípy a až do roku 1848 s panstvím sdílely všechny změny majitelů.

Územněsprávní začlenění

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

1850 země česká, kraj České Budějovice, politický okres Benešov, soudní okres Vlašim

1855 země česká, kraj Tábor, soudní okres Vlašim

1868 země česká, politický okres Benešov, soudní okres Vlašim

1937 země česká, politický i soudní okres Vlašim

1939 země česká, Oberlandrat Německý Brod, politický i soudní okres Vlašim

1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický okres Benešov, soudní okres Vlašim

1945 země česká, správní i soudní okres Vlašim

1949 Pražský kraj, okres Vlašim

1960 Středočeský kraj, okres Benešov

2003 Středočeský kraj, okres Benešov, obec s rozšířenou působností Vlašim

Rok 1932

V obci Pavlovice (291 obyvatel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody: cihelna, 3 obchodníci s dobytkem, 2 hostince, mlýn, obchod se smíšeným zbožím, trafika.

Památky a zajímavosti

Kaple

Památník padlým v první světové válce

Obecní knihovna

Sbor dobrovolných hasičů v obci pracuje od roku 1912

Znak

V zeleném štítě nad sníženým stříbrným vlnitým břevnem stříbrné průčelí kaple s věží, s vchodem a oknem nad nikou, vše černé. Věž zakončena červenou stanovou střechou se zlatým křížkem a provázena vpravo zkříženými obilnými klasy, vlevo vztyčeným dubovým dvojlistem s žaludem, vše zlaté.

Datum rozhodnutí: 5. 3. 2015
Číslo rozhodnutí: 30

Vlajka

List tvoří tři vodorovné pruhy, zelený, bílý a zelený, v poměru 8 : 1 : 1. V horním pruhu bílé průčelí kaple s věží, s vchodem a oknem nad nikou, vše černé. Věž zakončena červenou stanovou střechou se žlutým křížkem. Kaple provázena v žerďové části zkříženými obilnými klasy, ve vlající části vztyčeným dubovým dvojlistem s žaludem, vše žluté. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Datum rozhodnutí: 5. 3. 2015
Číslo rozhodnutí: 30

                                                      
ODŮVODNĚNÍ  SYMBOLŮ

Obec Pavlovice byla po staletí zemědělskou obcí. Převážná část živobytí byla vázána zemědělstvím a tím byl posílen velký vztah k půdě. Rovněž také respekt i úcta k cyklickému roku, který je pro něj velmi důležitý. Proto je zde užit symbol dvou žlutých překřížených klasů.

 

Kaplička byla postavena tímto lidem, jako dík Bohu za jeho požehnání a bdělý dohled nad půdou a úrodou. Tímto, je velkým a významným dochovaným objektem a má tak hodnotu historickou a symbolickou. Dodnes jsou na ni obyvatelé velmi hrdi a je to nejvýznamnější dochovaná památka v obci Pavlovice. Je spravována a krášlena (např. vánoce, velikonoce, dožínky a další svátky) s láskou a úctou dodnes. Od nejstarších obyvatel obce až po děti.

 

Řeka Blanice dávala potřebný zdroj vody, pro místní obyvatele a jejich dobytek i půdu.

 

Zelená barva je symbolem veškeré zeleně. Od lesů počínaje, krásných zelených kopců v době jara, léta i brzkého podzimu, až po mladé obilí. Jež se krásně vyjímalo na velkých plochách, čechráno větrem.

 

Dubový dvojlist se žaludem -zlatý (žlutý) dubový dvojlist se žaludem (případně jen dubový dvojlist)- má velký a zásadní význam v návaznosti na původ obyvatel obce Pavlovice.

Tito, znaveni po dlouhém hledání svého vysněného budoucího domova, si k odpočinku lehli pod staleté duby, které jim skýtaly stín a bezpečí. Proto se i rozhodli, že tady je to pravé místo, pro nový začátek a šťastný, plodný život.

Autorkou symbolů obce je Ing. Linda Kůzlová